Ceny zbóż, notowania, aktualności

Mniejsze zbiory rzepaku w UE

Mniejsze zbiory rzepaku w UE

zbiory rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Produkcja rzepaku w UE ma wynieść 20,7 mln t, czyli o 570 tys. t mniej niż we wcześniejszej prognozie i niemal o 6% mniej niż w 2015 r.

SG zmniejszyła prognozę wysokości zbiorów we Francji, Niemczech i Polsce. Częściowo zrekompensowano te zmiany niewielkimi dodatnimi korektami w Danii, Bułgarii, Republice Czech, na Litwie i na Węgrzech.

Najbardziej zmniejszono wysokość produkcji we Francji - o 410 tys. t do 4,7 mln t, czyli o 12% mniej niż w zeszłym roku, z uwagi na skutki niekorzystnej pogody m.in. w okresie kwitnienia. Rzepak w porównaniu z pszenicą ozimą i jęczmieniem ozimym najmniej ucierpiał z powodu deszczów. SG zmniejszyła prognozę zbiorów rzepaku w Niemczech o 160 tys. t do ok. 5 mln t. Zatem poziom zbiorów będzie zbliżony do tego sprzed roku.

W Polsce zbiory także mają być niższe niż wcześniej zakładano. Szacunki obniżono o 230 tys. t do 2,2 mln t. Zatem zbiory będą o ok. 20% mniejsze niż w poprzednim sezonie.

Gorsze zbiory rzepaku w Unii wpłyną na wzrost importu tego gatunku o ok. 400 tys. t do 3,3 mln t, czyli o ponad 4% więcej niż w zeszłym roku.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności