Ceny zbóż, notowania, aktualności

Żniwa z przerwami

Żniwa z przerwami

zbiory zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Na północy zboże na polach stoi, a właściwie coraz częściej już leży. Do tego porasta, jest mokre więc grzyby zaczynają je atakować. Na południu, ci, którzy się pospieszyli ze zbiorami pszenicy wygrali, bo ziarno było suche i o bardzo dobrych parametrach.

Teraz sytuacja wygląda już znacznie gorzej. Gołym okiem widać, że jakość jest zdecydowanie słabsza, dlatego jest problem ze znalezieniem dobrego ziarna. Praktycznie całe ubiegłoroczne zboże rolnicy sprzedali, a zarówno młyny, jak i mieszalnie pasz nie robiąc większych zapasów, teraz mają problem.

Coraz częściej pojawia się więc import np. ze Słowacji. Nasi południowi sąsiedzi przywożą do nas pszenicę, a wywożą żyto. Takie transakcje dla obu stron są korzystne, bo im zwraca się całkowicie koszt transportu, a nasi producenci uzyskują maksymalne stawki (albo nawet wyższe od krajowych). Tymczasem w naszych magazynach skupowych ceny nie są rewelacyjne i do tego bardzo zróżnicowane regionalnie. Tym bardziej, że w wielu miejscach ziarno trzeba oczyścić i podsuszyć.

 

Ceny zbóż w magazynach skupowych w zł/t:

pszenica konsumpcyjna 560-635

pszenica paszowa 540-620

jęczmień 460-520

pszenżyto 440-520

żyto konsumpcyjne 410-490

żyto paszowe 400-480

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności