Ceny zbóż, notowania, aktualności

Podaż zbóż na świecie – prognozy UE

Podaż zbóż na świecie – prognozy UE

pole zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Spadły prognozy dla pszenicy w Unii. Wynoszą one 134 mln t, czyli o 17 mln t mniej niż w zeszłym roku i znacznie poniżej wyliczeń KE (144,6 mln t) oraz Strategie Grains (145,5 mln t). Francja najbardziej odczuła lipcowe ulewy. Prognozy zbiorów we Francji wynoszą obecnie 30-32 mln t w porównaniu do 41 mln t w sezonie poprzednim.

Gorsze zbiory we Francji ograniczą potencjał eksportowy kraju. Francja dominuje w produkcji UE oraz w sprzedaży pszenicy za granicę. Globalne prognozy dla tego gatunku uległy podwyższeniu z 729 mln t do 735 mln t z uwagi na prognozowane wysokie wyniki na Ukrainie i w Rosji. Kraje basenu Morza Czarnego umocnią swą pozycję w eksporcie pszenicy. Skorzystają na tym kraje UE dysponujące ziarnem dobrej jakości.

Ceny kukurydzy są na podobnym poziomie jak przed tygodniem. Tendencja spadkowa może nastąpić jesienią po zbiorach tego gatunku.

W ostatnim tygodniu spadły notowania zbóż na CBoT. Kukurydza w kontrakcie na wrzesień staniała o 0,9% do 130,4 USD/t, a pszenica o 1,8% do 150,7 USD/t. Za oceanem na notowania złotego ziarna wpływ mają głównie prognozy wysokich zbiorów w Stanach w nowym sezonie, a na notowania pszenicy - coraz większa dostępność ziarna na rynku i postępujące żniwa.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności