Źródło: 123RF Zdjęcie Seryjne

Jakość pszenicy w Unii Europejskiej

kłosy pszenicy
123RF Zdjęcie Seryjne

Na wzrost notowań miały wpływ niepokoje o ewentualne pogorszenie jakości plonów, a także korekty prognoz zbiorów pszenicy w Unii. Strategie Grains skorygowała w dół prognozowaną produkcję pszenicy zwyczajnej o 1,2 mln t w stosunku do raportu z czerwca (145,5 mln t). Można więc mówić o 4% spadku zbiorów w ujęciu r/r.

Unijny bilans zbóż ma być nadwyżkowy. Prognozy Komisji Europejskiej są korzystniejsze od tych przedstawionych przez SG. Z czerwcowego raportu KE wynika, że produkcja zbożowa w UE w nowym sezonie wyniesie 312,794 mln t (o 0,8% więcej niż rok temu). Wzrostowi ma ulec produkcja zbóż paszowych – z 150,179 mln t do 159,436 mln t (głównie dla kukurydzy). Zdaniem KE spaść ma eksport zbóż w nowym sezonie z 48,3 mln t do 43,8 mln t. Zwiększą się natomiast zapasy końcowe ziarna – o 2,8% do 43,9 mln t.

W bieżącym sezonie kraje z rejonu Morza Czarnego – przede wszystkim Rosja – będą konkurować o rynki zbytu. Zbiory zbóż w Rosji mają wynieść nawet 110 mln t. Według SovEcon jest to 108,8 mln t (wliczając 66,1 mln t pszenicy). Dobre wyniki mają być odnotowane również w Rumunii.

Takie czynniki jak wysoka podaż oraz ostra konkurencja w eksporcie, mogą przyczynić się do spadku cen zbóż.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł