Ceny zbóż, notowania, aktualności

UE – ceny rzepaku i soi

UE – ceny rzepaku i soi

ziarenka soi ułożone w łupinach
123RF Zdjęcie Seryjne

A to oznacza obniżenie wartości o 26 EUR/t w związku ze spadkiem notowań soi i zniżkową tendencją na rynkach towarowych przed głosowaniem w UK. W południowych rejonach Europy zaczęły się zbiory rzepaku. Ich poziom będzie mniejszy niż rok temu. Brexit może spowodować wahania cen zbóż i nie tylko. Na rynku rzeczywistym spadły ceny większości surowców oleistych i śruty. W przypadku olejów roślinnych odnotowano różne tendencje.

Canola na kanadyjskiej giełdzie w kontrakcie lipcowym w ciągu tygodnia obniżyła wartość o 7,1% do 473,2 CAD/t w związku z wyprzedażą kontraktów, jak i sprzyjającymi warunkami kanadyjskich upraw rzepaku.

Lipcowy kontrakt terminowy na soję na chicagowskiej giełdzie towarowej przez tydzień potaniał o 0,9% do 413,2 USD/t. Notowania soi spadły z uwagi na wyprzedaż kontraktów i zniżkowe tendencje na rynku kukurydzy związane z Brexitem. Jednocześnie argentyński resort rolnictwa podniósł prognozy zbiorów soi w tym sezonie z 57,6 mln t do 58 mln t. Rynek tego gatunku jest aktualnie dość chwiejny i podatny na spekulacje większych graczy. Trudno więc określić, jakie zmiany nastąpią w najbliższych miesiącach. Na nowy sezon 2016/17 prognozuje się wzrost produkcji oraz podaży soi przy równoczesnym wzroście spożycia tego gatunku.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności