Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – spadki na giełdach

Unia Europejska – spadki na giełdach

kukurydza na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Za oceanem zniżki były jeszcze większe. Kukurydza w najbliższym kontrakcie staniała w ciągu tygodnia o 8,9% do 152,5 USD/t. Cena pszenicy obniżyła się o 3,9% do 166,9 USD/t. Złote ziarno w kontraktach terminowych spadło do wyjątkowo niskiego poziomu cen. Na taki stan wpłynęły obfite deszcze w niektórych regionach USA, a także obawy o wystąpienie suszy w innych rejonach kraju.

Inwestorzy w związku z poprawą warunków pogodowych zaczęli likwidować długie pozycje. Pozbywano się kontraktów na kukurydzę, a inwestowano w kontrakty na soję. Jak stwierdzają eksperci z IKON Commodities, za wcześniejszymi wzrostami cen kukurydzy w kontraktach, jak i za obecnymi zniżkami stoją działania funduszy.

Ważnym czynnikiem okazało się  ogłoszenie wyników referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W następstwie Brexitu dolar amerykański, euro i frank szwajcarski umocnił się, natomiast funt brytyjski i polski złoty - osłabił. Nastąpił spadek indeksów na giełdach europejskich.

Zdaniem części analityków, czynniki makro-ekonomiczne będą wpływać na rynki finansowe oraz towarowe w najbliższym czasie.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności