Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak wciąż rośnie

Rzepak wciąż rośnie

pole rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Największym plusem od wczorajszego popołudnia może pochwalić się rzepak. Tona kosztuje ponad 356 EUR. Producenci odetchnęli z ulgą, bo korekta w górę oznacza, że czas przecen na rynku rzepaku jeszcze nie zaczął się na dobre. To dobry prognostyk na kilka tygodni przed zbiorami. Zwłaszcza, że zdaniem samych rolników, uprawy w wielu regionach wyglądają obiecująco.

Ale przewidywania co do ilości rzepaku są bardzo różne - tak jak bardzo różne są propozycje cen tegorocznego surowca. Stawki we wciąż podpisywanych umowach kontraktacyjnych wahają się od 1500 do 1600 zł/t. Ale w cedułach giełdowych są pojedyncze oferty zakupu nawet o 100 zł wyższe. Tylko w wypadku bardzo wysokich ofert handlowcy radzą uważać, by nie zostać bez towaru i bez pieniędzy.

Na rynku jest też sporo jak na tę porę roku ofert sprzedaży i zakupu tegorocznych nasion, ale transakcji niewiele, bo wszystko rozbija się o ceny. Producenci wystawiają rzepak od 1750 zł, a kupujący chcieliby płacić do 1680 zł/t. Co prawda, można znaleźć stawki sporo wyższe, ale z reguły dotyczą wcześniej podpisanych kontraktów.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności