Ceny zbóż, notowania, aktualności

Optymistyczne prognozy dla rynku zboża

Optymistyczne prognozy dla rynku zboża

ziano zboża na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Rolnicy nie zamierzają jednak spoczywać na laurach. „Mamy się czym pochwalić, ale mamy też dużo do zrobienia” - mówią. Jak podkreśla prezes KFPZ Rafał Mładanowicz, dogoniliśmy Europę technologicznie, ale jeszcze nie agrotechnicznie, dlatego nasze plony są dużo niższe.

Ten rok będzie dobry, ale raczej nie rekordowy - oceniają producenci. W niektórych rejonach kraju trzeba było przesiewać zboża ozime. Teraz z kolei z powodu wiosennej suszy są kłopoty ze zbożami jarymi. Szacunkowe zbiory według prognoz to 29-30 mln t zbóż.

Ceny też powinny być na dobrym poziomie. Jak zwykle będzie miała na nie wpływ sytuacja na rynkach światowych i kurs euro. Nie powinny być jednak niższe niż obecnie. Należy wziąć pod uwagę to, że w nowy rok wejdziemy z niskim poziomem zapasów - ok. 0,9 mln t. Co do eksportu, w rekordowym sezonie 2014/15 polscy producenci sprzedali za granicę 7,5 mln t zbóż.

Jak mówi prof. Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomii Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, bardzo trudno będzie powtórzyć zeszłoroczny rekord. Polskie zboże cenione jest za wysoką jakość. Naszymi odbiorcami są kraje Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu. Według prognoz, w najbliższym sezonie Polska powinna wyeksportować ponad 4 mln t zbóż.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności