Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosną ceny rzepaku

Rosną ceny rzepaku

kwiaty rzpeaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Interes widzą też firmy nasienne, które teraz reklamują się z nowymi odmianami do siewu w sierpniu. Wczoraj Niemcy i Polacy spotkali się na murawie, dziś u nas na polu - także w piłkarskich nastrojach.

Opóźnione z powodu suszy ubiegłoroczne siewy i zimowy mróz bez okrywy śnieżnej spowodowały, że wiele plantacji rzepaku trzeba było zaorać, a na ich miejsce posiać kukurydzę. Teraz mimo braku opadów te rośliny, które w dobrym stanie dotrwały do wiosny, prezentują się lepiej od innych upraw. I choć ceny zbóż, kukurydzy i innych płodów rolnych wciąż są niskie, ziarno rzepaku systematycznie drożeje.

Jak mówią rolnicy, ceny w niektórych miejscach mocno przekraczają 1700 zł/t. Ponieważ wielu rolników nie zdążyło w zeszłym roku zasiać rzepaku, mogą się na to skusić po tegorocznych zbiorach. Firmy dostarczające nasiona liczą, że uda im się sprzedać więcej swojego towaru niż zwykle.

Póki co ziarna będzie mniej niż zakładano, dlatego niektóre olejarnie były zmuszone na kilka tygodni wstrzymać produkcję wiosną. Poza tym 1/3 z 3 mln t produkowanego w Polsce rzepaku została sprzedana do Niemiec, co może tłumaczyć wzrost cen.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności