Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – zwyżki na giełdach

Unia Europejska – zwyżki na giełdach

kłosy zbóż na ziarnie
123RF Zdjęcie Seryjne

Natomiast kukurydza w kontrakcie na sierpień zdrożała o 5,8% do 186,5 EUR/t. Trend zwyżkowy dominował również na CBoT. Tam kukurydza w kontrakcie na lipiec kosztowała 167,9 USD/t, czyli o 2,7% więcej niż przed dwoma tygodniami. Pszenica była w cenie 187,5 USD/t, czyli o 5,1% więcej niż w notowaniach we wcześniejszym tygodniu.

Niepokoją obfite opady we Francji oraz w innych krajach Europy. Z perspektywy globalnej notowania soi powodują wzrost cen zbóż. Większy niż zwykle import soi przez Chiny skutkuje umacnianiem się jej cen. W zeszłym miesiącu Chiny importowały 7,66 mln t soi wobec 7,07 mln t w kwietniu.

W Stanach istnieje ryzyko wystąpienia El Nino, które może być przyczyną letniej suszy. Czerwiec to miesiąc, kiedy najczęściej odnotowywane są niekorzystne zjawiska klimatyczne w tamtym rejonie.

W ostatnim tygodniu na giełdzie za oceanem odnotowano wyjątkową aktywność funduszy inwestycyjnych. Spora liczba otwieranych pozycji długich może wpłynąć na ceny kontraktów terminowych na soję. Natomiast w przypadku pszenicy zakupowano pozycje krótkie.

Szybsze tempo produkcji bioetanolu i coraz mniejsze jego zapasy w Stanach wpływają na wzrost cen kukurydzy. W pierwszym tygodniu czerwca produkcja bioetanolu wyniosła 1006 tys. baryłek na dzień. Jest to bardzo dobry wynik. Zmniejszyły się również zapasy o 544 tys. baryłek do 20,23 mln. Ceny tego biopaliwa są dość wysokie. Pod koniec tygodnia w najbliższym kontrakcie na CBoT były one na poziomie ok. 1,56 USD/galon amerykański. Korzystnie na ceny bioetanolu wpływają wysokie ceny ropy.

W części Rosji i Ukrainy zaobserwowano zbyt dużą wilgotność, która może wpłynąć na pojawienie się chorób oraz szkodników. Jak podaje IKAR, produkcja zbożowa w Rosji może wynieść nawet 108,8 mln t (w tym 64,5 mln t pszenicy).

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności