Ceny zbóż, notowania, aktualności

Deszcze niespokojne

Deszcze niespokojne

kwiaty rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Tona rzepaku na paryskiej giełdzie MATIF kosztuje teraz 380 EUR. I chociaż tak drogo jak w 2012 r. raczej w tym roku nie będzie, to problemy z pogodą we Francji czy w Niemczech już przyniosły podwyżki. A to raczej nie koniec zmian, bo euro traci na wartości i zarówno producenci, jak i inwestorzy będą starali się odrabiać straty grą na zwyżkę notowań.

Dla krajowego rynku czas podwyżek na razie się skończył. Kto nie zdążył w tym tygodniu sprzedać ubiegłorocznych nasion po 1800 zł, ten musi przyjąć do wiadomości, że od wczoraj stawki są niższe - nawet o 60 zł. I na razie drożej nie będzie, bo zakłady tłuszczowe już rozpoczęły przygotowania do nowego sezonu i kupują zdecydowanie mniej.

W porównaniu z 2012 r., gdy rzepaku na rynku bardzo brakowało, stawki przekraczały 2 tys. zł, ale już ostatnie dwa lata były pod względem cen zdecydowanie słabsze. Podobnie kształtowały się stawki w umowach kontraktacyjnych. 4 lata temu zakłady proponowały nawet 2020 zł. Później było sporo taniej. Dziś tona z odbiorem w sierpniu wyceniana jest na blisko 1700 zł. Jak pokazuje ilość zawieranych kontraktów, jest to cena dla obu stron zadowalająca.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności