Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny pszenicy w UE

Ceny pszenicy w UE

banknoty euro
123RF Zdjęcie Seryjne

Na wzrosty cen mógł mieć wpływ wysoki eksport pszenicy z Unii. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska wydała licencje na eksport 1,055 mln t pszenicy miękkiej.

Notowania zbóż wciąż są na niskim poziomie. Możemy już mówić o optymistycznych prognozach zbiorów, dużych zapasach końcowych i silnej konkurencji o rynki zbytu.

Notowania kukurydzy na CBoT były na stabilnym poziomie - 145,1 USD/t. Niewielkie wahania odnotowano na rynku pszenicy w najbliższym kontrakcie - 170,1 USD/t.

Amerykański eksport zbóż nadal jest słaby. W ostatnim tygodniu dolar nieco się umocnił. Mogą pojawić się problemy w amerykańskim eksporcie kukurydzy w związku z bardzo wysoką podażą tego gatunku w Argentynie.

W USA spore zapasy pszenicy HRW będą rekompensowały ewentualne braki spowodowane niekorzystną pogodą.

W Stanach produkcja etanolu wytwarzanego głównie z kukurydzy przebiega wyjątkowo szybko. W ostatnim monitorowanym tygodniu produkcja etanolu w USA wyniosła 995 tys. baryłek na dzień, czyli o 4 tys. baryłek mniej niż 2 tygodnie temu. Zapasy tego biopaliwa wzrosły w ostatnim tygodniu o 334 tys. baryłek do 22,52 mln baryłek. Notowania etanolu na CBoT wynoszą obecnie 1,407 USD/galon amerykański.

W zeszłym tygodniu notowania ropy Brent na giełdzie w Londynie uległy spadkowi i wynoszą 39,75 USD/baryłkę. Notowania Brent mogą wpłynąć na ceny biopaliw, a także na notowania kukurydzy i soi.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności