Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – korekta cen rzepaku

Unia Europejska – korekta cen rzepaku

kombajn na polu rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Wartość rzepaku wzrosła za sprawą umocnienia cen na rynku towarowym (m.in. soi). Zmalał jednak popyt na rzepak w związku z niską opłacalnością tłoczenia oraz mniejszym popytem na olej rzepakowy. Zbiory tego gatunku mają wynieść w tym roku 21,3-21,6 mln t. Zdaniem KE mniejszy popyt w następnym sezonie może skutkować zmniejszeniem potrzeb importowych na rzepak do UE z 3,6 mln t do 3,2 mln t. W ciągu tygodnia surowce oleiste i oleje na rynku rzeczywistym zdrożały. W przypadku śrut pojawiały się zróżnicowane tendencje. W związku z niższą niż zakładano podażą oraz zwyżkami cen oleju sojowego wzrosły również ceny oleju palmowego i kokosowego.

Canola na giełdzie w Winnipeg w kontrakcie majowym przez tydzień zdrożała z 456,3 CAD/t do 465,5 CAD/t. Uczestnicy rynku mimo przeciwności (np. obawy o „płynność” chińskiego importu) wykupują kontrakty terminowe.

Na chicagowskiej giełdzie towarowej majowy kontrakt na soję w ciągu tygodnia podrożał z 326,7 USD/t do 329 USD/t pomimo wysokiej podaży soi. Za wzrost notowań odpowiada poprawa perspektyw eksportu. Czynniki fundamentalne nie uległy zmianie.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności