Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż w Unii Europejskiej

Ceny zbóż w Unii Europejskiej

kłosy zbóż na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

W skali tygodnia pszenica i kukurydza nieco zdrożały, ale aktualnie można mówić o wyraźnej tendencji spadkowej. W ubiegły czwartek kukurydza w kontrakcie czerwcowym oraz pszenica w kontrakcie majowym kosztowały 153,5 EUR/t.

Unijna pszenica w ostatnim tygodniu dobrze się sprzedawała. GASC zakupił 240 tys. t tego ziarna z Ukrainy, Rumunii i Francji (średni koszt pszenicy to 188,86 USD/t na bazie C&F).

Pod koniec tygodnia wraz z osłabieniem dolara umocniło się euro. Bank Centralny Stanów Zjednoczonych zmienił prognozę dotyczącą oprocentowania - główna stopa procentowa pozostała bez zmian, a dwie stopy procentowe mają ulec podwyższeniu. Dolar wobec euro jest aktualnie o 5% poniżej poziomów ze stycznia 2016 r.

Osłabienie dolara ma pozytywny wpływ na eksport kukurydzy oraz pszenicy z USA. Istnieje zatem nadzieja na wzmożenie eksportu amerykańskiego zboża. Na ceny pszenicy HRW korzystnie wpływają doniesienia o bardzo suchych warunkach dla upraw w kilku stanach (głównie Oklahoma i Kansas). Jeśli wziąć pod uwagę spore zapasy tego gatunku po urodzaju z zeszłego roku, skutki dla rynku prawdopodobnie będą złagodzone.

Notowania ropy naftowej na globalnych rynkach w dalszym ciągu się umacniają. W piątek ropa Brent na giełdzie w Londynie kosztowała 41,46 USD/baryłkę. Tendencja zwyżkowa wiąże się z doniesieniami o ewentualnym zamrożeniu wydobycia w niektórych krajach. Produkcja bioetanolu w Stanach w ostatnim monitorowanym tygodniu wyniosła 999 tys. baryłek/dzień, czyli o 21 tys. baryłek więcej niż w tygodniu wcześniejszym. Notowania etanolu pod koniec tygodnia w najbliższym kontrakcie na CBoT wyniosły 1,415 USD/galon amerykański.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności