Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – tendencje na rynku zbóż

Unia Europejska – tendencje na rynku zbóż

kolby kukurydzy
123RF Zdjęcie Seryjne

Pszenica kosztowała 145,8 EUR/t, czyli o 4,6% mniej niż w tygodniu poprzednim. Tendencja spadkowa o tej porze roku może świadczyć o przekonaniu uczestników rynku co do optymistycznych perspektyw na następny sezon. W dodatku odnotowano duże zapasy zbóż w Unii i na świecie. Tendencja spadkowa ma związek głównie z czynnikami fundamentalnymi. Nawet wyjątkowo dobre wyniki tygodniowej sprzedaży pszenicy z UE (761 tys. t), jak i ogłoszenie dużych przetargów ze strony Egiptu, Tajwanu i Arabii Saudyjskiej nie wpłynęło na zmianę trendu.

Tendencja spadkowa wystąpiła także na CBoT. Kukurydzę w najbliższym kontrakcie wyceniono na 139,8 USD/t, czyli o 2,9% mniej niż w tygodniu wcześniejszym, a pszenicę na 163,6 USD/t (spadek o 3,7%). W pierwszej połowie poprzedniego tygodnia odnotowano kolejne zniżki na CBoT. Trend spadkowy w USA wzmogły dodatkowo kiepskie wyniki w eksporcie związane z mocną pozycją dolara.

Pod koniec poprzedniego tygodnia USDA poinformował o wstępnych szacunkach areału pod uprawy zbóż oraz soi w USA. Powierzchnia upraw pszenicy zmniejszy się, a kukurydzy i soi ulegnie zwiększeniu.

Aktualnie dominuje ogromna presja podażowa. Mimo wysokiej tygodniowej produkcji bioetanolu w Stanach ceny ciągle spadają. Przed dwoma tygodniami produkcja etanolu w USA wyniosła ok. 994 tys. baryłek na dzień, czyli o 19 tys. baryłek więcej niż w tygodniu wcześniejszym.

Ceny ropy nadal są niskie. Notowania etanolu na chicagowskiej giełdzie wyniosły w poprzednim tygodniu 1,364 USD za galon amerykański. Jednocześnie notowania Brent na giełdzie w Londynie były na poziomie 35 USD za baryłkę.

W ostatnim raporcie IGC jest mowa o wzroście areału kukurydzy na świecie w następnym sezonie o 1% (głównie w Stanach, krajach WNP, w Ameryce Płd., w Afryce). Poziom zapasów ma się zmniejszyć do 200 mln t. Spadek zbiorów pszenicy o 21 mln t w porównaniu z wcześniejszym sezonem będzie wynikać z gorszego plonowania. Warto zaznaczyć, iż spore zapasy pszenicy będą hamować prognozowane spadki produkcji. Przyszły areał jęczmienia według IGC ma być na podobnym poziomie jak obecnie. Światowa produkcja tego gatunku zmniejszy się o ok. 3% z uwagi na gorsze plonowanie.

Podsumowując, korzystne prognozy dla zbóż na następny sezon oraz wysokie zapasy (wynoszące według IGC 465 mln t, w tym pszenica - 213 mln t, kukurydza - 206 mln t) są przyczyną aktualnej tendencji zniżkowej na rynku zbóż.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności