Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kondycja upraw w Unii Europejskiej

Kondycja upraw w Unii Europejskiej

kombajn na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Zima w Europie jest wyjątkowo łagodna. Istnieje jednak obawa, że rośliny mogą wzrosnąć zbyt szybko, przez co będą bardziej podatne na przymrozki.

Mróz może się jeszcze pojawić na Litwie, Łotwie, w Polsce, Szwecji i Niemczech. Zapowiadane przez synoptyków opady mogłyby korzystnie wpłynąć na odbudowanie zasobów wodnych gleb we Francji, Włoszech czy w Hiszpanii. W ostatnim z wymienionych krajów mogą się pojawić problemy z wilgotnością gleb - zwłaszcza na wschodzie.

SG skorygowała w dół prognozę produkcji pszenicy miękkiej w br. ze 143,1 mln t do 142,6 mln t w związku z pomniejszonym areałem tego gatunku w Polsce, Czechach i Rumunii.

Podniesiono natomiast wielkość zbiorów jęczmienia - z wcześniejszych 60,1 mln t do 60,2 mln t. Można zatem mówić o poziomie produkcji o 1% niższym niż w ubiegłym roku.

Prognozy produkcji kukurydzy obniżono z 64,6 mln t do 63,9 mln t za sprawą redukcji szacunków powierzchni upraw na Węgrzech, w Chorwacji, we Włoszech i Francji. Wysokość zbiorów ma być o 11% wyższa niż rok temu.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności