Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny rzepaku w Unii Europejskiej

Ceny rzepaku w Unii Europejskiej

rzepak nabierany łopatą
123RF Zdjęcie Seryjne

W ostatnich dniach rzepak wspierany był przez perspektywy spadku zbiorów w Unii do 21,4-22 mln t. W środę Lanworth podał prognozę zbiorów tego gatunku w kolejnym sezonie w UE28, które mają wynieść 21,8 mln t z 6,5 mln ha. Wszystko za sprawą dość korzystnej pogody jesienią i zimą. Zbiory soi na świecie mają wpływ na rynek oleistych w tym sezonie. Surowce oleiste i oleje (z wyjątkiem palmowego) zdrożały, a większość śrut staniała w związku z dużą podażą.

Canola na giełdzie w Winnipeg w kontrakcie marcowym potaniała w ciągu ostatniego tygodnia o 1% do 464,2 CAD/t za sprawą mocnego kursu dolara kanadyjskiego, a to niekorzystnie wpływa na konkurencyjność dla eksportu rzepaku z Kanady.

Mimo doniesień o korzystnej pogodzie w Ameryce Płd. i sygnałów przekierowania popytu na głównych producentów z tego rejonu świata, soja umocniła nieco wartość dzięki wzmożonym zakupom kontraktów. Ceny olejów i surowców roślinnych mogą więc wzrosnąć. Marcowy kontrakt terminowy na soję na chicagowskiej giełdzie w ciągu tygodnia nieco się umocnił - o 0,8% do 323,2 USD/t. Silne czynniki fundamentalne zostały potwierdzone w ostatniej prognozie zbiorów soi USDA (zwiększono zbiory tego gatunku w Argentynie o 1,5 mln t) i mogą wpłynąć na lepsze prognozy zbiorów soi na świecie.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności