Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rynek rzepaku w UE

Rynek rzepaku w UE

kwiat rzepaku na tle pola
123RF Zdjęcie Seryjne

Kontrakt lutowy uległ wygaśnięciu. Na spadek notowań wpłynął ograniczony popyt uwzględniający perspektywy zbiorów w Unii w 2016 r., a także obniżenie cen rzepaku w Kanadzie. Rekordowe zbiory soi i niepewność co do stanu gospodarki światowej mają duży wpływ na rynek oleistych. W ciągu tygodnia na rynku rzeczywistym zdrożała soja, natomiast rzepak oraz większość śrut potaniały. W związku z obawami o perspektywy dla podaży oleju palmowego wzrosła jego cena.

Za sprawą informacji o wzroście zapasów końcowych canoli w porównaniu z rokiem poprzednim, gatunek ten na giełdzie w Winnipeg w kontrakcie marcowym potaniał w ciągu tygodnia o 2% do 468,3 CAD/t (najniższy poziom od 2 miesięcy).

Marcowy kontrakt terminowy na soję na giełdzie towarowej w Chicago w ciągu tygodnia zdrożał o 0,8% do 321,3 USD/t w porównaniu do 322,8 USD/t w tygodniu wcześniejszym. Anulowana transakcja zakupu 395 tys. t soi przez Chiny nieco ostudziła rynek oleistych. Poziom zbiorów soi w Ameryce Płd. będzie miał wpływ na wysoki już światowy poziom produkcji tego gatunku. W zeszły wtorek soja osiągnęła najwyższą wartość od 6 tygodni za sprawą spekulacyjnych zakupów. Jednak następne dni przyniosły spadki. Lepsze perspektywy dla zbiorów soi w Argentynie poprawiły notowania tego gatunku (dzięki deszczom). Informa Economics w zeszłym tygodniu podniosła prognozy zbiorów soi w Argentynie z 58,5 mln t do 60 mln t. Natomiast zmniejszeniu uległy prognozy dla Brazylii - ze 101,4 mln t do 100,5 mln t.

Jeśli nie będzie kolejnych redukcji prognoz zbiorów soi, gatunek ten nadal będzie tanieć. Warto dodać, że ceny soi mogą ulec podwyższeniu za sprawą drożejącego oleju palmowego.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności