Ceny zbóż, notowania, aktualności

Przepis na spadki

Przepis na spadki

kolba kukurydzy na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Mniejsze zużycie i większe zapasy końcowe to prosty przepis na spadki cen. W ostatnich prognozach departament rolnictwa USA oszacował tegoroczną globalną produkcję kukurydzy na 970 mln t. Wyższa niż zakładano miesiąc temu produkcja to zasługa Argentyny i zwiększonych prognoz zbiorów złotego ziarna.

Według Amerykanów mniejsze zużycie pozwoli zwiększyć zapasy końcowe kukurydzy do 209 mln t. Nieco wyższe zapasy pod koniec sezonu (219 mln t) oraz wyższą globalną produkcję (1004 mln t) zakłada FAO. A to przynosi kolejne przeceny. Kukurydza na parkiecie w Chicago kosztuje niecałe 142 USD/t. Spadki odnotowała też giełda w Paryżu. Tona kosztuje blisko 149 EUR. Zarówno za oceanem, jak i w Europie stawki są zdecydowanie niższe niż można uzyskać za kukurydzę na naszym rynku.

I chociaż obniżki na światowych giełdach sprawiły, że ceny transakcyjne spadły, to w zależności od regionu dostawy i jakości surowca za tonę kupujący płacą od 640 do 700 zł. Ale na nadmiar transakcji narzekać nie można. To efekt sięgający 200 zł rozbieżności pomiędzy ofertami handlowymi. Kupujący proponują 600 zł, a producenci 790 zł. W obu przypadkach to cena nierealna.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności