Ceny zbóż, notowania, aktualności

Jest źle

Jest źle

zaorane pole
123RF Zdjęcie Seryjne

Listki brunatne i brak systemu korzeniowego - z takiego jęczmienia nic już nie będzie. Wielu rolników jest przygotowanych na to, że wiosną znów trzeba będzie siać zboże. Wszystko przez pierwsze tegoroczne mrozy, które przyszły nagle, kiedy uprawy nie miały okrywy śniegowej.

Na razie pola wyglądają różnie. Niektóre patrząc z daleka są zielone. Inne - brunatne. Mrozoodporne odmiany poradziły sobie dużo lepiej niż zwykłe. Rolnicy z niepokojem patrzą na rzepak. Choć część roślin ma mocny system korzeniowy i ma szanse się odbudować, to inne nie przetrwały.

Jak mówi Wojciech Stępniewski ze wsi Głódki, już 20% zasianego przez niego rzepaku ozimego wymarzła. Kondycja roślin nie jest uzależniona od kalendarza, ale od pogody. Dlatego nie ma żadnego skutecznego sposobu, żeby uniknąć strat. Jedyne co można zrobić, to cierpliwie czekać. Barbara Karol z MODR TZD w Makowie Mazowieckim stwierdza, że jeśli taka pogoda jak teraz się utrzyma, to jest szansa, iż rośliny się zregenerują. Niestety zima wciąż trwa. Wystarczy -5 st. C przy dużym wietrze i nie będziemy mieli co młócić - mówią rolnicy.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności