Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – ceny zbóż

Unia Europejska – ceny zbóż

dojrzałe kłosy zboża
123RF Zdjęcie Seryjne

Na nastroje (szczególnie jeśli chodzi o kukurydzę) wpływ miała informacja o potwierdzeniu transakcji na 1,2 mln t kukurydzy z Ukrainy, która zostanie wyeksportowana do Chin. Ukraińskie zboże ma być przekazane w ramach spłaty kredytu w wys. 1,5 mld USD, który został udzielony przez Chiny 4 lata temu. Jeśli weźmiemy pod uwagę spore zapasy kukurydzy w tym kraju, to możemy mówić o znacznym spadku zainteresowania zakupami zbóż na rynku globalnym.

W zeszłym tygodniu pojawiła się informacja o rozważeniu przez Rosję redukcji bądź zniesienia ceł w eksporcie pszenicy. Dodatkowo silna deprecjacja rubla wspierająca eksport wpływa na poprawę pozycji konkurencyjnej kraju. Tymczasem w piątek minister rolnictwa w Rosji poinformował, że obecnie nie jest konieczne dokonywanie rewizji w systemie ceł, chyba, że pojawiłyby się nadzwyczajne okoliczności.

Na CBoT wystąpiły spadki cen. Notowania kukurydzy w kontrakcie na marzec były o 0,4% niższe niż przed dwoma tygodniami i wynosiły 143,9 USD/t, a pszenicy  o 0,6% w wysokości 173,5 USD/t. Słabe wyniki eksportu wynikające z silnej pozycji dolara, a także ostra konkurencja w światowym eksporcie wpłynęły na nastroje na amerykańskim rynku.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności