Ceny zbóż, notowania, aktualności

Paszowe problemy

Paszowe problemy

worek paszy
123RF Zdjęcie Seryjne

W wielu przypadkach taniej można kupić zboże niż np. otręby czy śrutę. I tak zawierający ponad 30% białka makuch lniany kosztuje nawet 1300 zł/t. Ale przy braku innych surowców białkowych hodowcy zmuszeni są je kupować.

Podobnie wysokie ceny trzeba zapłacić za łubin (1200 zł/t) czy makuch rzepakowy (1065 zł/t). Nie nadeszły też zapowiadane na luty przeceny śruty rzepakowej. To efekt niewielkiego przerobu rzepaku niezapewniającego wystarczającej podaży śruty na rynku. Zwłaszcza, że spora część surowca wysyłana jest za granicę. Tona w zakładach tłuszczowych kosztuje 930 zł, ale komponentem, którego brak hodowcy odczuwają najbardziej są otręby - zarówno pszenne, jak i żytnie. Tona pszennych kosztuje 600 zł, a żytnich 470 zł.

Niestety kupić nie ma ich praktycznie gdzie. 900 zł kosztuje tona sprowadzanej z Ukrainy śruty słonecznikowej, ale tu ilość ofert sprzedaży pokrywa się z ilością transakcji. Cenowy wyjątek w paszowym koszyku stanowi groch. Spory import i duża krajowa produkcja sprawiły, że stawki z 1200 zł jesienią spadły dziś do 800 zł.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności