Ceny zbóż, notowania, aktualności

W oczekiwaniu

W oczekiwaniu

leżakujące zboże
123RF Zdjęcie Seryjne

U rolników zmagazynowanych jest jeszcze ponad 30% ubiegłorocznych zbiorów. Jak na początek lutego to dużo. Zazwyczaj o tej porze handel zbożem kwitł. Zyskiwali ci, którzy właśnie do tej chwili mogli przechować ziarno. Dziś sytuacja jest inna. Rolnicy mając dobrej jakości zboże i odpowiednie magazyny decydują się na dalsze przetrzymywanie towaru. Czekają na dobre ceny.

Dziś trudno przewidzieć, co z cenami zbóż będzie się działo przez najbliższe miesiące. Ziarna jest pod dostatkiem w Europie, dlatego wzrostów jak na razie nikt się nie spodziewa. Nawet ewentualny niedobór w poszczególnych krajach uzupełniany jest importem. To otwarty rynek na którym nie ma oznak wzrostu. Niektórzy nawet przewidują zupełnie coś odwrotnego.

Zdaniem Rafała Mładanowicza z Krajowej Federacji Producentów Zbóż, światowa tendencja spadków będzie dotyczyła także rynków spożywczych. Jak szacuje KFPZ rolnicy będą się jeszcze wstrzymywali ze sprzedażą ziarna. Jeśli ceny się gwałtownie nie zmienią, w marcu plantatorzy mogą zacząć opróżniać magazyny. Niewykluczone jest też trzymanie zapasów dłużej, nawet do lata.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności