Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – poziom cen zbóż

Unia Europejska – poziom cen zbóż

zboże zsypywane na ciężarówkę
123RF Zdjęcie Seryjne

Cena kukurydzy obniżyła się o 0,5% do 155 EUR/t. Na owe spadki mogły mieć wpływ prognozy obniżenia zużycia tych zbóż na cele paszowe z uwagi na wystąpienie wirusa ptasiej grypy. Nie bez znaczenia jest również zaostrzona konkurencja o główne rynki zbytu, a także presja podażowa. Najprawdopodobniej obawy o oziminy nie wpłyną na zmianę tendencji spadkowej.

Istotna jest również sytuacja na rynkach paliw. Ropa mocno staniała. W zeszłym tygodniu Brent na giełdzie w Londynie w najbliższym kontrakcie kosztowała ok. 28 USD za baryłkę. W piątek cena wzrosła do 31,19 USD za baryłkę z uwagi na większy popyt na olej opałowy w Stanach i w Europie. Jednak zapasy ropy wciąż rosną. Warto podkreślić, że z uwagi na spadek notowań ropy drastycznie obniża się kurs rubla, co z kolei wpływa na poprawę konkurencyjności rosyjskiego eksportu.

Zmniejsza się popyt na frachty ze względu na spowolnienie chińskiej gospodarki oraz mniejszy import surowców. Koszty frachtu są obecnie bardzo niskie. W ostatnim tygodniu wskaźnik BDI wynosił 355 pkt. Sytuacja ta wpływa na podniesienie konkurencyjności dostaw zbóż na główne rynki zbytu od dalej położonych eksporterów.

W ciągu ostatniego tygodnia umocniły się notowania pszenicy na CBoT o 1,3% do 174,5 USD/t. Kukurydza zdrożała o 2,5% do 144,5 USD/t. Na wzrosty cen tego gatunku za oceanem wpłynęły doniesienia o zmniejszeniu areału pszenicy ozimej w Stanach (głównie HRW) na zbiór w bieżącym roku.

Jeśli chodzi o kukurydzę znaczenie ma wysokie tempo produkcji bioetanolu w Stanach. Przed 2 tygodniami produkowano średnio 983 tys. baryłek dziennie. Zapasy bioetanolu w Stanach uległy wzrostowi o 595 tys. baryłek do 21,94 mln baryłek. W najbliższym kontrakcie na CBoT notowania etanolu osiągnęły poziom 1,387 USD/galon amerykański.

Wszystko wskazuje na to, że notowania zbóż na rynku globalnym utrzymają się na niskim poziomie. Ma to związek głównie z presją podażową na rynku pszenicy. Według IGC światowa produkcja tego gatunku ma wynieść w tym sezonie 731 mln t wobec 726 mln t w raporcie wcześniejszym i 725 mln t przed rokiem. Warto podkreślić, że podniesiono prognozy zapasów pszenicy na świecie z 208 do 213 mln t. Jest to poziom o 12 mln t wyższy niż w zeszłym roku. Według IGC zapowiadają się dobre zbiory pszenicy ozimej w przyszłym sezonie. Prognoza produkcji w ujęciu globalnym wynosi 706 mln t (-3%). Może nastąpić zmniejszenie konsumpcji z uwagi na spadek zużycia paszowego.

Obecnie niektóre kraje Unii, w tym Francja, mają problem z konkurowaniem z eksporterami z rejonu Morza Czarnego i z Argentyny. W trakcie ostatniego przetargu GASC kupił 235 tys. t pszenicy z Rumunii, Francji oraz Rosji. Jeśli wziąć pod uwagę wyniki wszystkich przetargów w sezonie 2015/16, Rosja miała największy udział - 54%. GASC spore ilości ziarna sprowadził z Ukrainy, Francji i Rumunii.

Jeśli chodzi o kukurydzę, planowane są zapasy w wysokości 196 mln t. Zapasy ziarna łącznie na koniec sezonu wyniosą ok. 455 mln t, czyli o 8 mln t więcej niż w zeszłym sezonie. Najprawdopodobniej ceny zbóż w kolejnych miesiącach będą dość niskie.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności