Ceny zbóż, notowania, aktualności

USDA – prognozy produkcji soi

USDA – prognozy produkcji soi

strąki soi i ziarno
123RF Zdjęcie Seryjne

Jednak nadal jest to rekordowy poziom. W ciągu miesiąca zwiększeniu uległy prognozy światowego przerobu oraz spożycia soi o 0,6% i eksportu o 0,1%, a to wpłynęło na spadek prognoz zapasów końcowych o 4% do 79,3 mln t. W bieżącym sezonie zapasy soi powinny ulec wzrostowi o 2,4 mln t - na takim poziomie będzie światowa nadprodukcja tego gatunku.

W ostatniej prognozie zmniejszeniu uległy szacunki zbiorów soi w Stanach o 1,3% do 106,96 mln t w porównaniu do 106,9 mln t w sezonie poprzednim. Nie uległy zmianie prognozy wiosennych zbiorów tego gatunku w Ameryce Płd., czyli w Brazylii (100 mln t wobec 96,2 mln t rok temu), w Argentynie (57 mln t wobec 61,4 mln t rok temu), w Paragwaju (8,8 mln t wobec 8,1 mln t). W związku z redukcją podatku eksportowego na soję w Argentynie, zwiększeniu uległy prognozy eksportu tego kraju o 5%, a to może wpłynąć na wzrost światowej podaży oraz na uszczuplenie argentyńskich zapasów.

Prognozy importu dla Chin pozostały bez zmian. Nadal mają być na rekordowym poziomie 80,5 mln t w porównaniu do 78,4 mln t rok temu. Jednocześnie podniesiono szacunki produkcji soi w tym kraju o 0,5 mln t do 12 mln t. Przywóz soi do Chin uległ wzrostowi w ubiegłym roku o 14,4% do 81,7 mln t, a w grudniu import wyniósł 9,1 mln t.

W bieżącym sezonie światowa produkcja oleistych ma ulec zmniejszeniu o 9,6 mln t z poziomu 536,5 mln t do ok. 526,9 mln t (spadek prognoz o 2 mln t dla słonecznika, soi, bawełny oraz orzeszków ziemnych). Pomniejszono prognozy światowej produkcji słonecznika w związku z redukcją prognoz dla RPA oraz Argentyny. Niestety oceny produkcji bawełny w Indiach, Chinach i Pakistanie są nieco gorsze. Podaż oleistych zmniejszy się z 620,9 mln t do 618,5 mln t pod wpływem spadku prognoz światowej produkcji. Zapasy oleistych na koniec sezonu będą mniejsze o 0,6 mln t i wyniosą 90,9 mln t.

Po opublikowaniu raportu USDA chicagowska giełda towarowa zareagowała umocnieniem notowań. Duże znaczenie miała informacja o przeszacowaniu w dół szacunków zbiorów soi w Stanach. W ostatnim tygodniu w Chicago umocniła się wartość soi w kontraktach na najbliższe terminy - o 2%.

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie: WASDE

Powrót do aktualności