Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kto może, trzyma zboże

Kto może, trzyma zboże

zboże przed silosem
123RF Zdjęcie Seryjne

Zapasy zbóż są duże. Według szacunków w rolniczych magazynach jest jeszcze ponad 30% ubiegłorocznych zbiorów. Choć w listopadzie i grudniu plantatorzy wstrzymywali się ze sprzedażą licząc na wyższe ceny, to brak dopłat na początku stycznia zmusił ich do pozbywania się ziarna. Teraz handel znów stanął.

Jak stwierdza Rafał Mładanowicz z KFPZ, kolejne dopłaty sprawią, że producenci zbóż znów będą ziarno przetrzymywać w magazynach. Wygląda na to, że plantatorzy niechętnie pozbywają się ziarna. Liczą, że ceny zbóż wzrosną. Tym bardziej, że zeszłoroczna susza zdziesiątkowała uprawy nie tylko w Polsce , ale w sporej części Europy.

To, co zachęciłoby rolników do sprzedaży, to wysoki kurs euro. Wtedy ceny ziarna poszłyby znacznie w górę. Jedno jest pewne - obecna pogoda sprzyja przyszłym zbiorom. Dzięki opadom śniegu większość plantacji jest w dobrej kondycji, i to mimo siarczystych mrozów. Przynajmniej na razie wygląda na to, że wiosną nie będzie trzeba uzupełniać zasiewów o zboża jare. Do tej pory przesiewy się zdarzały, ale bardzo rzadko. Wielu rolników obawia się jednak powrotu suszy. Zeszłoroczne lato sprawiło, że jesienią mieliśmy do czynienia z niskim stanem wód gruntowych. W grudniu było podobnie.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności