Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prosięta bez pomocy

Prosięta bez pomocy

prosięta w chlewie
123RF Zdjęcie Seryjne

Przez wiele lat uczono rolników, że gospodarstwa muszą być ukierunkowane i w końcu w to uwierzyli.

Dziś wielu rolników jest milionerami bez grosza, bo teoretycznie wartość gospodarstw jest bardzo wysoka, ale dochodów brak. Producenci prosiąt ponoszą straty z powodu kryzysu na rynku, ale nie mogą liczyć na pomoc, którą zapowiedział rząd dla sektora wieprzowiny.

Andrzej Frąckowiak z Krajowej Rady Izb Rolniczych poinformował, że w projekcie jest zapisane wprost, że pomija się producentów polskich prosiąt. Resort rolnictwa szczegółowo analizuje wszystkie uwagi, które napływają w sprawie pomocy w sektorach hodowlanych. Rozszerzenie grupy rolników może oznaczać jednak znaczne obniżenie stawek pomocy, bo kwota do podziału jest stała. Dodatkowo, ustalając zasady wsparcia trzeba mieć pewność, że będzie ono możliwe do zweryfikowania. Taki warunek stawia Komisja Europejska.

Jacek Bogucki zapewnia, że zostanie przygotowany nowy program wsparcia dla hodowców prosiąt. Na kryzysowe wsparcie dla producentów mleka i wieprzowiny rząd zamierza przeznaczyć ponad 57 mln EUR. Połowa środków to pomoc unijna, a druga - krajowa.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności