Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wyprzedaż zboża

Wyprzedaż zboża

pole zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Jak szacują sami producenci zbóż w rolniczych magazynach jest jeszcze od 30 do 40% tegorocznych zbiorów. Najwięcej zapasów jest w woj. kujawsko-pomorskim, lubelskim, opolskim i na Dolnym Śląsku. Tam straty w plonach były duże i rolnicy, którym udało się cokolwiek zebrać postanowili przetrzymać ziarno licząc na niższe ceny. Sądzili, że skoro zbiory w całym kraju zdziesiątkowała susza, to zboże będzie drożało.

Jednak na razie dużych wzrostów nie ma. Choć ARiMR ma na wypłatę pieniędzy z dopłat jeszcze kilka miesięcy, to większość rolników dostawała je dużo wcześniej. W tym roku rolnicy narzekają, że pieniędzy wciąż nie mają. Stąd konieczność sprzedaży ziarna nawet po cenach niższych od zakładanych.

Zdaniem Izby Zbożowo-Paszowej na razie dużych szans na wzrost stawek nie ma. Adam Tański podkreśla, że jedyną nadzieją jest gwałtowne osłabienie złotego. To, co może dodatkowo trzymać ceny na stabilnym poziomie to popyt na zboże paszowe. Eksperci spodziewają się spadku popytu na to ziarno w związku z pogarszającą się sytuacją na rynku trzody chlewnej. Nawet kilka tysięcy ton zboża może nie zostać zużyte i będzie musiało trafić na rynek.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności