Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż w UE

Ceny zbóż w UE

pole zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

Spadki te to odpowiedź na presję podażową. Na ceny miały wpływ także wyniki tygodniowego eksportu z Unii (licencje na eksport aż 1,07 mln t pszenicy miękkiej).

Wysokość cen częściowo uzależniona była od realnej perspektywy zwiększenia dostaw z Ameryki Łacińskiej (głównie z Argentyny w związku ze zniesieniem cła w eksporcie pszenicy oraz kukurydzy, a także zmniejszeniem cła dla soi). Korzystne wyniki zbiorów zbóż i słaba kondycja peso w Argentynie sprawia, że konkurencja w globalnym eksporcie jest coraz silniejsza.

W ostatnim tygodniu Rosja poinformowała o wstępnych prognozach zbiorów zbóż w przyszłym roku, które ponownie przekroczą 100 mln t. Zatem ceny ziarna na światowym rynku mogą utrzymywać się na niskim poziomie. Natomiast istnieją obawy o kondycję ozimin na północnej półkuli w związku z brakiem śniegu. Uprawy te są uważnie monitorowane.

Na CBoT kolejny tydzień spadków. Pszenica w kontrakcie na marzec obniżyła wartość o 2,7% do 177,2 USD/t, a kukurydza o 1,5% do 147,3 USD/t. Silny dolar amerykański źle wpływa na eksport zbóż ze Stanów. W efekcie USDA dokonało korekt prognoz amerykańskiego wywozu. Jednak amerykańska sprzedaż zagraniczna jest tak niewielka, że nawet skorygowane prognozy mogą być nie do zrealizowania.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności