Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rzepak na różowo

Rzepak na różowo

ziarno rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Plantatorzy liczą, że przyszłoroczne zbiory będą wyższe od tegorocznych i to przy mniejszej powierzchni upraw. Nie najgorzej wyglądają też uprawy innych zbóż. Gorzej, jeśli chodzi o ceny.

Według ostatnich szacunków jesienią rolnicy obsiali rzepakiem od 5 do 10% mniej pól niż sezon wcześniej. To prawdopodobnie przełożyłoby się na przyszłoroczne plony gdyby nie fakt, że ostatnie miesiące były dla nasion wyjątkowo korzystne. Jak przyznają sami plantatorzy rośliny są w bardzo dobrej kondycji.

Mniej optymistyczni są jednak producenci zbóż, którzy przy dobrych plonach i dobrej jakości ziarnie nie mogą wyjść na swoje. Główny powód to niskie ceny z wysokimi kosztami produkcji. Choć także i tu jesienne zasiewy wyglądają dobrze, to rolników już martwi cena, dlatego wielu plantatorów wstrzymuje się ze sprzedażą teraz licząc, że stawki jeszcze wzrosną. Problem w tym, że według handlowców sytuacja nie sprzyja dużym wzrostom i nowy rok dla producentów zbóż może zacząć się rozczarowaniem.

Adam Tański z Izby Zbożowo-Paszowej dodaje, że jedyną szansą jest osłabienie złotego. Dobra informacja dla plantatorów jest taka, że od 1 stycznia wzrosną stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Co prawda to tylko 5 gr za każdy litr, ale w perspektywie przyszłego roku niewykluczone jest też podniesienie limitu zużytego paliwa na hektar. Dziś to 86 l. Tymczasem rząd rozważa rozmowy z rolnikami o konieczności zmian.

Tadeusz Szymańczak z PZPRZ informuje, że może nastąpić zmiana z 86 l do 126 l, a także pełna akcyza w wysokości 1,20 zł. W zeszłym roku o zwrot części akcyzy ubiegało się milion rolników, czyli o 13 tys. więcej niż w 2013 r. Według unijnych przepisów maksymalny zwrot. jaki może naliczyć Polska to 1,30 zł za każdy litr zużytego paliwa, czyli o 35 gr więcej niż obecnie.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności