Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – plony oleistych oraz zbóż w br.

Unia Europejska – plony oleistych oraz zbóż w br.

kwiaty rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

W biuletynie MARS zawarto przegląd agrometeorologiczny w UE, ocenę kondycji roślin uprawnych, analizy krajowe, mapki i prognozy plonowania. Poinformowano o kiepskich warunkach pogodowych we Włoszech i na Bałkanach, w krajach nadbałtyckich, na Ukrainie oraz w Rosji pod koniec października. Temperatury w okresie jesiennym w Unii sprzyjały wegetacji ozimin.

Średnie plony rzepaku w tym roku wg KE wynoszą 3,25 t/ha w porównaniu do 3,59 t/ha przed rokiem. Można zatem mówić o 4% wzroście średniej z ostatnich 5 lat. Gdyby areał rzepaku w br. był na poziomie 6,53 mln ha, to zbiory tego gatunku wyniosłyby 21,2 mln t. Najwyższe plony odnotowano w Belgii (4,52 t/ha), Niemczech (3,77 t/ha), Danii (3,83 t/ha), Wielkiej Brytanii (3,73 t/ha), Francji (3,43 t/ha).

Według KE średnie plony słonecznika wynoszą 1,78 t/ha w porównaniu do 2,13 t/ha przed rokiem. Mowa zatem o 6% spadku wobec średniej z ostatnich pięciu lat. Chorwacja, Austria i Czechy mogą odnotować najwyższe plony, które wynoszą odpowiednio 2,65 t/ha, 2,62 t/ha i 2,23 t/ha.

Źródło: FAMMU/FAPA za: IRC

Powrót do aktualności