Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – notowania rzepaku

Unia Europejska – notowania rzepaku

kwiat rzepaku na polu
123RF Zdjęcie Seryjne

Umacnianie cen olejów pomaga rzepakowi oprzeć się presji podaży surowców rolnych. Jego wartość wspierały także perspektywy spadku podaży tego gatunku w Unii i korekta na rynku soi. W celu ożywienia gospodarki obniżono ponadto depozytową stopę procentową z -0,2% do -0,3%. Natomiast zapowiedź rozszerzenia programu skupu aktywów przez EBC do marca 2017 r. spowodowała niepokój na giełdach. Większość surowców oleistych i olejów na rynku rzeczywistym zdrożała. Natomiast tendencje dla śrut są bardzo zróżnicowane.

Canola na giełdzie w Winnipeg w kontrakcie na styczeń umocniła się o 2,6% do 475,3 CAD/t. Korzystnie na jej sytuację wpłynęły notowania soi i oleju sojowego w Chicago. Nie bez znaczenia było także obniżenie kursu dolara kanadyjskiego. Produkcja Canoli ma wynieść aż 15,6 mln t.

Kontrakt terminowy na soję (styczeń 2016) na giełdzie towarowej w Chicago umocnił się i wynosi 329,8 USD/t. Dwa tygodnie temu kontrakt ten kosztował 316 USD/t. Na umocnienie cen kontraktów wpłynęły m.in. wzmożone zakupy przez fundusze powiernicze. Sytuacja korzystnie wpłynęła na soję. Informa Economics podniosła prognozy produkcji tego gatunku w Brazylii ze 101 do 101,4 mln t. Natomiast zapowiedziana 5% redukcja podatku eksportowego dla soi w Argentynie może zwiększyć globalną podaż tego gatunku. Coraz droższe oleje mogą wspierać notowania surowców.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności