Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – pszenica coraz tańsza

Unia Europejska – pszenica coraz tańsza

kłosy pszenicy w blasku słońca
123RF Zdjęcie Seryjne

Na notowania zbóż miała wpływ przede wszystkim presja podażowa. Produkcja pszenicy według KE osiągnęła poziom 149,1 mln t w porównaniu do 148,7 mln t przed rokiem.

Według Copa-Cogeca produkcja zbożowa w Unii w przyszłym roku będzie najprawdopodobniej większa niż w 2015 r. Produkcja zbożowa w sezonie 2015/2016 ma wynieść łącznie 307,27 mln t wobec 304,808 mln t w obecnym sezonie. Plony mają wzrosnąć średnio z 5,39 t/ha do 5,44 t/ha.

W ostatnim tygodniu odnotowano bardzo wysoki unijny eksport pszenicy (KE wydała licencje na sprzedaż zagraniczną 1,041 mln t ziarna). Jednak należy dodać, że ostatnie wyniki eksportu pszenicy z UE są o 24% niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Na CBoT w ostatnim tygodniu wzrosły ceny zbóż w transakcjach terminowych - dla kukurydzy o 1,2% do 145,8 USD/t. Cena pszenicy wciąż spada. W ciągu tygodnia notowania na giełdzie w Chicago w najbliższym kontrakcie spadły o 1,7% do 174 USD/t.

Poprawie uległ wynik tygodniowego eksportu w USA. Zakontraktowano 392,2 tys. t pszenicy, czyli o 29% więcej niż w tygodniu wcześniejszym i o 17% więcej niż średnia z minionych 4 tygodni. Zakontraktowano również 499 tys. t kukurydzy. Wpływ na wywóz zbóż z USA miała deprecjacja dolara. Amerykańska waluta wciąż jest silna.

Na ceny pszenicy ma wpływ silna presja podażowa, a także niska konkurencyjność w eksporcie, jeśli weźmiemy pod uwagę oferty innych dostawców. Wzrosty cen kukurydzy w pewnym stopniu odzwierciedlają wzmożone zapotrzebowanie na ten gatunek ze strony przemysłu biopaliwowego w Ameryce.

Informa Economics w ostatnim tygodniu podniosła prognozę zbiorów kukurydzy w Argentynie w sezonie 2015/16 do 21 mln t (przed rokiem było to 18,5 mln t). Zapowiedziane zniesienie podatku w eksporcie kukurydzy ma przyczynić się do wzrostu eksportu tego gatunku.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności