Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sprawa wagi ciężkiej

Sprawa wagi ciężkiej

tuczniki
123RF Zdjęcie Seryjne

Koszt produkcji jest wyższy od tego, co gospodarze dostają w punktach skupu. W sprawie załamania na rynku wieprzowiny chcą pilnie spotkać się z nowym ministrem rolnictwa.

Tak źle jeszcze nie było - mówią rolnicy. Cena za kilogram żywca w skupie spada. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia cena w skupach zmalała średnio o 0,20-0,40 zł/kg.

Aktualne ceny są podobne do tych sprzed 15 lat, a od tego czasu koszt produkcji wzrósł. 4 zł/kg to egzystencjalne minimum - podkreślają hodowcy. Kujawsko-pomorscy rolnicy nie godzą się na takie ceny. Uważają, że na polskim rynku panuje monopol dużych producentów. Ryszard Kierzek z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej mówi, że potrzeba ujednolicenia cen oraz stabilności produkcji.

Rolników dziwi także fakt, że trzoda jest do Polski importowana po cenach wyższych niż krajowe. Członkowie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej oraz regionalni hodowcy trzody chlewnej o problemie dyskutowali w podtoruńskim Przysieku. Administracja państwowa zdaniem Wojciecha Mojzesowicza powinna podjąć ostrzejsze kontrole.

Wnioski ze spotkania rolnicy chcą jak najszybciej przedstawić nowemu ministrowi rolnictwa.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności