Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – podaż a ceny zbóż

Unia Europejska – podaż a ceny zbóż

kłosy i ziarno zbóż
123RF Zdjęcie Seryjne

W ostatnim tygodniu zwiększyły się oczekiwania SG wobec tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej w Unii do 149,6 mln t. Wpływ na podwyższenie szacunków miały m.in. korekty dla Francji - do 41 mln t. Pszenicy jest sporo zarówno w UE, jak i na całym świecie. Wg danych USDA z piątku światowe zbiory pszenicy mogą wynieść nawet 732,79 mln t, a zapasy na koniec sezonu - aż 228,5 mln t.

Jeśli chodzi o kukurydzę, odnotowano spadek produkcji o 24% do 57,6 mln t. Na przyszłe ceny wpłyną takie czynniki jak wysoka podaż w skali światowej, wynik produkcji zbóż ogółem w UE, a także spadki cen pszenicy.

Ceny zbóż spadły także na giełdach amerykańskich. W ciągu ostatniego tygodnia pszenica na CBoT w najbliższym kontrakcie staniała o 1,8% do 184,6 USD/t, natomiast kukurydza o 4% do 147,8 USD/t. Na zniżki miały wpływ gorsze wyniki eksportu, silny dolar oraz wysoka podaż pszenicy.

Coraz większa dostępność kukurydzy w Stanach, pomimo ujemnych korekt USDA (z 345 mln t do 344,3 mln t), a także spadkowe tendencje cen pszenicy wpływają na spadek cen kukurydzy. Wysoka podaż spowodowana jest również dużymi zapasami początkowymi w Stanach (44 mln t) i na całym świecie (196 mln t). W dodatku coraz częściej kukurydzę z powodzeniem zastępuje się innymi gatunkami w mieszankach paszowych.

Bacznie obserwowany jest wpływ suszy na uprawy pszenicy na wschodnim wybrzeżu Australii. Nie bez znaczenia dla rynku zbożowego będzie kondycja ozimin. Zużycie zbóż, w tym kukurydzy na cele biopaliwowe należy zaliczyć do czynników „wzrostowych”. Produkcja bioetanolu w Stanach w tym sezonie postępuje znacznie szybciej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Zdaniem analityków notowania zbóż nadal mogą spadać lub też poruszać się w trendzie bocznym.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA za: Reuters i innymi źródłami

Powrót do aktualności