Ceny zbóż, notowania, aktualności

(Nie)oczekiwana zmiana

(Nie)oczekiwana zmiana

kwitnący rzepak
123RF Zdjęcie Seryjne

Zabieg się powiódł i w efekcie ceny w najgorętszym okresie handlu (październik) cały czas rosną. Tona rzepaku na paryskim parkiecie kosztuje blisko 380 EUR/t (o 11 EUR więcej niż na początku miesiąca). Wzrosty to woda na młyn dla producentów, którzy licząc na realizację faktur w grudniu właśnie teraz powinni sprzedać jak największą ilość surowca. Co prawda ofert sprzedaży jest wciąż zdecydowanie mniej niż ofert zakupu, ale liczba chętnych do zawierania transakcji rośnie z dnia na dzień.

A ceny zachęcają. W ciągu tygodnia stawki płacone bezpośrednio przy sprzedaży w gospodarstwie wzrosły nawet o 40 zł. Dzisiaj średnia cena na południu i w centrum Polski to 1600 zł/t. Na zachodzie i północy jest o 20 zł wyższa. Stawki na nasiona o wysokich parametrach przeznaczone na eksport można negocjować.

Taki scenariusz to efekt dotychczasowej niewielkiej podaży rzepaku na rynku i pierwszych odczuwalnych braków w magazynach przetwórców. Najważniejsze, aby nie przeoczyć momentu, w którym stawki zaczną schodzić w dół, bo kolejna fala podwyżek przyjdzie najwcześniej w styczniu.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności