Ceny zbóż, notowania, aktualności

Metoda na straty

Metoda na straty

pole po suszy
123RF Zdjęcie Seryjne

Na początek przemarsz ulicami Olsztyna i pikieta pod Urzędem Wojewódzkim. Zdaniem rolników problemem jest nie tylko susza, ale sposób szacowania strat jakie wyrządziła. Krzywdzący zwłaszcza dla tych, którzy zajmują się produkcją mięsa czy mleka. By dostać odszkodowanie trzeba było mieć dochód przynajmniej 30% mniejszy niż ten z ostatnich 3 lat. W przypadku wielu gospodarstw ten wymóg okazał się nie do przejścia.

Wojewoda nie wyszedł do rolników, bo według ustaleń miał spotkać się z kilkuosobową delegacją w urzędzie. Rolnicy jednak te uzgodnienia zignorowali i do urzędu weszli wszyscy. O kompromis było jednak trudno. Rolnicy i producenci domagali się ukarania osób odpowiedzialnych za powstały problem. Rolnicy chcą ponownego szacowania strat. Wojewoda Marian Podziewski zapewniał, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, na podstawie wytycznych z Ministerstwa Rolnictwa. Protest zakończył się porozumieniem.

Rolnicy zobowiązali się do spisania postulatów. Zapowiedzieli, że jeżeli w ciągu dwóch tygodni sytuacja się nie zmieni, ponownie zjawią się w Olsztynie.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności