Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – ceny rzepaku

Unia Europejska – ceny rzepaku

ziarno rzepaku ładowane na przyczepę
123RF Zdjęcie Seryjne

Spadki cen odnotowano dla soi w Chicago. Ceny rzepaku w ciągu ostatnich dwóch tygodni oscylowały w granicach 360-365 EUR/t. Przewiduje się ok. 9% spadek podaży rzepaku, a to umacnia jego wartość. Według prognoz Copa-Cogeca zbiory oleistych w Unii mają być mniejsze o 9,4% do 31,15 mln t (wliczając rzepak - 21 mln t). Większość surowców oleistych na rynku rzeczywistym staniała, np. śruty, co ma związek z wysokimi zbiorami soi.

Canola na giełdzie Winnipeg w kontrakcie listopadowym umocniła się w ciągu tygodnia o 0,3% do 471,7 CAD/t. Na taki stan rzeczy miał wpływ popyt eksportowy połączony z ograniczoną sprzedażą rzepaku, a także opóźnione zbiory.

Listopadowy kontrakt terminowy na soję na giełdzie w Chicago (podobnie jak kontrakty na dalsze terminy) stracił w ciągu tygodnia 1,9% wartości do 318,9 USD/t. W ostatnim tygodniu, dzięki wzmożonym zakupom kontraktów umocniła się wartość soi. W czwartek w Des Moines podpisano umowę z Chinami na eksport 13,2 mln t soi o wartości 5,3 mld EUR. Jesienne zbiory tego gatunku w Stanach  mają być nieco mniejsze niż w poprzednim (rekordowym) roku (USDA: 107,1 mln t w porównaniu do 106,6 mln t przed rokiem). W przypadku, gdy warunki pogodowe w Stanach będą korzystne, trend spadkowy ma się utrzymać.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA do danych Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności