Ceny zbóż, notowania, aktualności

Krytyka kryteriów

Krytyka kryteriów

pole kukurydzy zniszczone przez suszę
123RF Zdjęcie Seryjne

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wystąpiła z oficjalnym pismem do ministra rolnictwa, w którym domaga się zmian zasad realizacji projektu pomocowego dla gospodarstw poszkodowanych przez suszę.

Deszcz, a właściwie jego brak, okazał się w tym roku największym problemem rolników. Mniejsze zbiory oznaczają mniejsze zyski. Rolnicy mówią jasno: mamy poważne problemy. Straty w zbożach szacują na około 30%-40%. Jeszcze większe szkody susza wyrządziła w uprawach kukurydzy.

Rolnicy odetchnęli po zapowiedziach ministra, który zapewniał, że będą mieli zrekompensowane straty związane z suszą. W każdej gminie specjalne komisje szacowały straty. Ale jak się okazało są gminy, w których mimo widocznej suszy wielu rolników nie dostanie wsparcia. Problemem są kryteria, m.in. jakość gleby, a to nie wszystkie. Jak podkreślają producenci, do szkód nie wlicza się choćby kukurydza z przeznaczeniem na ziarno, a wyłącznie ta z przeznaczeniem na kiszonkę. I dodają, że rolnictwo to nie matematyka, a wskazane kryteria nijak mają się do rzeczywistości.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności