Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – wzrost cen pszenicy na Ukrainie

Unia Europejska – wzrost cen pszenicy na Ukrainie

kłosy zbóż i mąka
123RF Zdjęcie Seryjne

Doniesienia o suszy na Ukrainie oraz w Rosji, mające niekorzystny wpływ na uprawy zbóż ozimych mogą mieć wpływ na odnotowane wzrosty cen. Ponadto niespodziewane wystąpienie mrozów w Australii może negatywnie wpłynąć na plonowanie pszenicy.

W zeszłym tygodniu Rosja zmniejszyła cła w eksporcie pszenicy, co powinno spowodować jego wzrost (zwłaszcza przy tak niskiej wartości rubla). W sytuacji, gdy sprawdzą się prognozy zbiorów w wysokości 101-102 mln t, eksport z Rosji może wynieść nawet 30 mln t.

Na giełdach amerykańskich również zaobserwowano wzrosty notowań (zwłaszcza pszenicy na CBoT - pszenica w najbliższym kontrakcie zdrożała o 3,3% do 182,7 USD/t, kukurydza o 0,5% do 150,2 USD/t). W skali tygodnia można mówić o zwyżkach, natomiast wahania cen  z ostatnich dni w kontraktach terminowych były zniżkowe. Wpływ na to miały kiepskie wyniki w eksporcie amerykańskim, a także zmiany dotyczące naliczania ceł w eksporcie pszenicy z Rosji.

W ciągu ostatniego monitorowanego tygodnia zakontraktowano jedynie 282,8 tys. t pszenicy amerykańskiej na eksport, czyli o 20% mniej niż w zeszłym tygodniu - poniżej oczekiwań analityków (275 tys. t - 450 tys. t). Popyt na kukurydzę również nie był duży - 426,3 tys. t, czyli o 20% mniej niż w tygodniu wcześniejszym i poniżej oczekiwań analityków mieszczących się w przedziale 550 tys. t - 750 tys. t.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA za: Reuters i innymi źródłami

Powrót do aktualności