Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tylko do środy

Tylko do środy

pole po suszy
123RF Zdjęcie Seryjne

Do 30 września poszkodowani rolnicy mogą ubiegać się o pieniądze. Poszkodowanych są tysiące, nie wszyscy wiedzą jak załatwić podstawowe formalności, a czas nagli.

Czterysta pięćdziesiąt milionów złotych. To pieniądze, które mają pokryć straty poniesione przez rolników w tym roku. Według szacunków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, taką pomoc w całym regionie otrzyma około dziesięciu tysięcy rolników. Zainteresowanie jest duże.

Producenci zbóż mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 400 złotych do hekatra, pod warunkiem jednak, że uprawy były ubezpieczone od przynajmniej jednego czynnika atmosferycznego. Jeśli nie były, pomoc będzie o połowę mniejsza.

Jest jeszcze jeden warunek. Straty w gospodarstwach muszą przekraczać 30% produkcji. Z przekroczeniem tego progu mają problem ci rolnicy, którzy w gospodarstwie hodują także zwierzęta. Nawet jeśli ich straty na polach przekroczyły 50%, pomocy nie otrzymają.

Warto jednak zauważyć, że nawet ci, którym pomoc przysługuje, nie są do końca zadowoleni. Ich zdaniem wysokość odszkodowania i tak jest zbyt niska.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności