Ceny zbóż, notowania, aktualności

Aktualne ceny kukurydzy

Aktualne ceny kukurydzy

ziarna kukurydzy na dłoni rolnika
123RF Zdjęcie Seryjne

Ostatni tygodniowy raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa pokazał, że ponad 150 dolarów za tonę to decydowanie za dużo, by ziarno było rozchwytywane. Maklerzy zakładali eksport na poziomie nawet 800.000 ton. Tymczasem sprzedaż zamknęła się nieco powyżej 500.000 ton. Tak niski poziom dał sygnał do obniżek i już wczoraj amerykańska kukurydza kosztowała poniżej 150 $/t.

Jak będzie dzisiaj? Wiele zależy nie tylko od chęci sprzedaży, ale też od inwestrów na europejskich giełdach. Zwłaszcza, że tu kukurydza drożeje. Tona kosztuje już ponad 163 euro. To efekt ostatnich publikacji dużo gorszych od zakładanych prognoz Stratégie Grains. Od połowy sierpnia analitycy obniżyli prognozy zbiorów aż o ponad 9 milionów ton, do poziomu nieco powyżej 57 milionów ton. W zeszłym, rekordowym roku, udało się zebrać 75,7 milionów ton.

Stany Zjednoczone mają kukurydzy pod dostatkiem, więc jeśli zredukują stawki, to szybko uzupełnią niedobory na europejskim rynku. Pytanie czy Europa może pozwolić sobie na to, by eksport odbywał się kosztem rodzimych producentów, pozostaje otwarte. Zwłaszcza, że pomimo suszy, ofert sprzedaży zarówno ubiegłorocznego (za maksymalnie 680 zł/t), jak i tegorocznego ziarna (maksymalne stawki to 660 zł/t) jest bardzo dużo. A powiększa je jeszcze pula taniej, ukraińskiej kukurydzy, którą można kupić już po 600 złotych za tonę.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności