Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – presja podażowa a spadki notowań

Unia Europejska – presja podażowa a spadki notowań

giełda spożywcza
123RF Zdjęcie Seryjne

Na zniżki mogły mieć wpływ dodatnie korekty dokonane przez Strategie Grains dotyczące tegorocznej produkcji zboża w Unii. Podwyższeniu uległy szacunki zbiorów durum, pszenicy, żyta oraz jęczmienia. Wg nowych obliczeń zbiory zbóż w Unii mają łącznie wynieść 305,5 mln t, czyli o 3,2 mln t więcej niż prognozowano w sierpniu. Jest to jednak o 7% gorszy wynik jeśli weźmiemy pod uwagę ubiegły sezon. Najbardziej znacząca zmiana dotyczy unijnej produkcji pszenicy - zwiększono ją ze 144 mln t do 147,5 mln t (1% mniej niż w zeszłym sezonie). Obniżono natomiast szacunki dla kukurydzy - o 2,2 mln t do 57,4 mln t (poziom o 24% niższy niż w ubiegłym roku). Co istotne, negatywna korekta została zrekompensowana za sprawą podwyższenia szacunków zbiorów innych gatunków - m.in. żyta oraz jęczmienia - razem o 2 mln t.

Ostra konkurencja wśród dostawców, spore zapasy i dostępność ziarna wyprodukowanego w tym roku mogą mieć wpływ na utrzymywanie się tendencji spadkowej cen na rynku UE.

W ostatnim tygodniu ceny zbóż w kontraktach terminowych na amerykańskich giełdach nieco się umocniły. W ostatnich dniach notowania pszenicy w kontrakcie grudniowym na giełdzie w Chicago wyniosły 176,9 USD/t, czyli o 0,7% więcej w porównaniu z tygodniem wcześniejszym. Notowania kukurydzy wynosiły 149,5 USD/t, czyli o 1,5% więcej w porównaniu z tygodniem wcześniejszym.

Pozytywne wyniki amerykańskiego eksportu zbóż korzystnie wpłynęły na ceny. Zakontraktowano w ostatnim tygodniu 533 tys. t kukurydzy i 377,5 tys. t pszenicy (zgodnie z oczekiwaniami).

Jednak na rynku amerykańskim dominują tendencje zniżkowe. Przewiduje się, że zwiększająca się ilość kukurydzy może wpłynąć na presję podażową (na ten moment zaawansowanie zbiorów kukurydzy w Stanach jest niewielkie). Do tej pory zebrano kukurydzę jedynie z 5% areału (średnia z 5 poprzednich sezonów wynosiła 9%). Natomiast nadal mówi się o dobrej kondycji upraw oraz o sprawnym przeprowadzaniu żniw.

Źródło: FAMMU/FAPA za: Reuters i innymi źródłami

Powrót do aktualności