Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – umocnienie wartości rzepaku

Unia Europejska – umocnienie wartości rzepaku

ogromne pole rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Na taki stan miało wpływ umocnienie soi w Chicago i poprawa nastrojów po ujawnieniu chińskich planów w zakresie stymulacji gospodarki. Od dnia 26 sierpnia 2015 r. rzepak zdrożał o 13,5 EUR/t. Przewiduje się spadek podaży rzepaku w UE o ok. 9%, a to wesprze jego wartość. Najbliższy raport USDA ma wyznaczyć kierunek cen dla oleistych. Natomiast niższe notowania ropy wpływają na spadek cen olejów roślinnych oraz surowców z których powstają. Spadkom uległa większość komponentów paszowych.

Notowania Canoli na giełdzie w Winnipeg w kontrakcie na listopad br. wzrosły w ciągu tygodnia o 2,1% do 466,9 CAD/t (w ciągu dwóch tygodni spadek o 1,2%), umacniany zakupami kontraktów i wzrostami na rynku soi. Ponadto ryzyko poniesienia strat mrozowych oraz ograniczona sprzedaż z nowych zbiorów wpłynęły na wzrosty.

W ciągu tygodnia w Chicago umocnił się wrześniowy kontrakt terminowy na soję - o 0,5% do 325 USD/t. W oczekiwaniu na raport USDA umocniły się także inne kontrakty na dalsze terminy. Oczekuje się prognoz spadku plonów soi w porównaniu z sierpniowymi, co mogłoby wpłynąć na spadek prognoz zbiorów oraz zapasów soi w Stanach. Obecnie mowa jest o poprawie prognoz zbiorów soi w aktualnym sezonie do 97,1 mln t (o 1,2% więcej niż w poprzednim miesiącu). Prognozy te zakładają zasiewy soi wyższe o 2,3% w porównaniu z zeszłorocznymi (na poz. 32,2 mln ha). Spadki dla soi mogą wystąpić w najbliższym czasie. Wpływ na to ma zarówno pogoda, jak i sytuacja ekonomiczna Chin.

Źródło: FAMMU/FAPA za: Reuters i innymi źródłami

Powrót do aktualności