Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rekordowe zbiory dobrej jakościowo pszenicy we Francji

Rekordowe zbiory dobrej jakościowo pszenicy we Francji

zbiory pszenicy
123RF Zdjęcie Seryjne

Susze i upały nie wpłynęły negatywnie na zboża ozime. Zbiory pszenicy zwyczajnej we Francji przewyższają rekord z 1998 r., który wynosił 38,2 mln t. Są również wyższe od zeszłorocznych - 37,5 mln t.

Natomiast prognozy na sierpień Ministerstwa Rolnictwa we Francji nie były tak optymistyczne - wielkość zbiorów wyniosła 39,3 mln t. Szacunki FranceAgriMer oparte były na plonowaniu ocenianym na 7,83 t z ha. Areał pszenicy miękkiej był bardzo wysoki w porównaniu ze wcześniejszymi. Areał oszacowano na 5,2 mln ha - jest to najwyższa powierzchnia upraw tego gatunku od 80 lat.

Jakość pszenicy ze zbiorów z tego roku również jest o wiele lepsza. Jak informuje FranceAgriMer 98% ziarna charakteryzuje się liczbą opadania Hagberga powyżej 220 sek. (ponad dwukrotnie większy odsetek jeśli weźmie się pod uwagę zeszłoroczny rezultat). Ciężar właściwy ziarna też oceniany jest wysoko (dla 96% ziarna wynosi 77 kg w hektolitrze lub powyżej). Parametr ten jest brany pod uwagę przez kluczowych odbiorców pszenicy z Francji (Egipt, Algieria, Maroko). Dla porównania, przed rokiem jedynie 33% ziarna miało tak wysoką jakość.

Pogoda wpłynęła natomiast na kiepską zawartość białka. Jedynie 51% pszenicy odznacza się co najmniej 11% zawartością protein. Może się to odbić na eksporcie tego gatunku. Minimalna zawartość białka wymagana przez m.in. Algierię i Maroko wynosi 11%, a w przypadku Egiptu jest to nawet min. 11,5%.

Powyższe oceny jakościowe wykonano w oparciu o 90% próbek przekazanych do badań do 27 sierpnia. Ostateczna ocena zostanie przekazana do wiadomości 9 września, ponieważ nie zanalizowano jeszcze próbek z północy Francji i z Bretanii.

Jeśli chodzi o jęczmień ozimy tegoroczna produkcja jest na bardzo dobrym poziomie - wyższym niż zeszłoroczny. Szacuje się 9,6 mln t wobec 8,4 mln t przed rokiem.

Susza wpłynęła jednak na zbiory jęczmienia jarego. Na wschodzie Francji plony nie wyniosły nawet 5 t z ha. Tegoroczne zbiory mają wynieść 2,9 mln t w porównaniu z 3,2 mln t rok temu.


Źródło: FAMMU/FAPA za: wykresami Reuters i innymi źródłami

Powrót do aktualności