Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska – dalsze zniżki cen zbóż

Unia Europejska – dalsze zniżki cen zbóż

banknoty euro na tle ziarna
123RF Zdjęcie Seryjne

W ciągu tygodnia pszenica w kontrakcie wrześniowym staniała o 10% do 146,8 EUR/t, natomiast cena kukurydzy w kontrakcie listopadowym spadła o 4,1% do 162,3 EUR/t. Spadki cen pszenicy na Euronext następują dość gwałtownie. Odnotowano obecnie najniższy poziom w historii kontraktu wrześniowego od 2013 r. Od około miesiąca droższa od pszenicy jest kukurydza. KE w ostatnim raporcie poinformowała o obniżeniu prognozy tegorocznych zbiorów kukurydzy w Unii do 58,7 mln t w porównaniu z 76 mln t rok temu. Tymczasem IGC oceniła zbiory na 60,1 mln t wobec 67 mln t w raporcie poprzednim oraz 75,6 mln t w ostatnim sezonie.

Pszenica w UE nie ucierpiała w wyniku suszy tak bardzo, jak w innych miejscach świata. Niekorzystne skutki upałów mogły jednak wpłynąć na obniżoną zawartość białka w ziarnie - tak jak m.in. we Francji. Francja odnotowała rekord jeśli chodzi o zbiory pszenicy - produkcję oszacowano na 40,4 mln t. Według KE zbiory tego gatunku w UE mają wynieść 140,6 mln t. Natomiast według IGC zbiory te mają być wyższe - 144 mln t w porównaniu z 140,6 mln t w poprzednim raporcie, oraz 149,1 mln t przed rokiem.

Prognozy unijnej produkcji pszenicy są bardzo optymistyczne, jednak na zniżkowe ceny może wpłynąć coraz wyraźniejsza konkurencja o dostęp do głównych rynków zbytu - zarówno w samej Unii, jak i poza nią. Pszenica z Francji napotkała na konkurencję w eksporcie zarówno ze strony dostawców z basenu Morza Czarnego, jak i z basenu Morza Bałtyckiego (głównie z Łotwy oraz Litwy). Natomiast silny funt brytyjski stanowi utrudnienie dla eksportu brytyjskiej pszenicy na rynek Unii.

Zniżki cen można również zaobserwować na giełdach amerykańskich. Na CBoT również widoczne są spadki cen pszenicy. W ciągu ostatniego tygodnia gatunek ten  w kontrakcie wrześniowym staniał o 5,7% do 167,7 USD/t, natomiast kukurydza - o 4,4% do 136,9 USD/t. Obecnie mówi się o najniższych notowaniach pszenicy od 2010 r.

Ceny amerykańskiej kukurydzy na CBoT są aktualnie korzystniejsze niż na Euronext - w przeliczeniu wynoszą kolejno 515 PLN/t oraz 686,5 PLN/t.

Co istotne, plantacje kukurydzy w Unii ucierpiały w wyniku fali upałów, natomiast w USA stan upraw kukurydzy jest oceniany na dobry, a prognozy meteorologiczne na kolejne 2 tygodnie są korzystne. Według prognoz IGC zbiory mają wynieść 340 mln t (o 8 mln t więcej niż w poprzedniej prognozie).

Odnotowano również korzystne wyniki w produkcji pszenicy w Stanach (IGC - 58,5 mln t razem z durum). Niski eksport w ostatnim sezonie związany z silną pozycją dolara przyczynił się do nagromadzenia większych zapasów początkowych (IGC - 20,5 mln t).

Aktualne tendencje cenowe zbóż w Unii oraz na rynku amerykańskim uzależnione są także od wzrastającej dostępności ziarna po żniwach, optymistycznych prognoz globalnych zbiorów (IGC - 1 988 mln t, czyli o 17 mln t więcej niż we wcześniejszym raporcie), wysokich zapasów początkowych w skali świata (ok. 445 mln t), utrzymujących się niskich kosztów frachtu.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Powrót do aktualności