Ceny zbóż, notowania, aktualności

Tuczniki coraz droższe

Tuczniki coraz droższe

mięso z tuczników
123RF Zdjęcie Seryjne

W środę giełda niemiecka podniosła notowania do 1 euro 45 eurocentów za kilogram, w piątek przekroczyły one już półtora euro. Kto chce kupić na naszym rynku, też musi płacić więcej. Po wadze zwierząt widać, że część rolników wstrzymywała się ze sprzedażą czekając na lepsze ceny. Ale zdecydowanie więcej niż przerośniętych świń do uboju trafia teraz zwierząt zbyt lekkich. W upały świnie słabo przyrastały, a rolnicy muszą wywiązać się z odroczonych płatności np. za prosięta lub brakuje im paszy. A na jakie ceny mogą liczyć dziś?

Rozpiętości są bardzo duże. Niektóre zakłady preferują tylko najlepsze klasy i za gorsze oferują zdecydowanie mniej. Ale najsłabszy towar to margines dostaw. Najbardziej wyrównane stawki obowiązują w klasach S i E. A ponieważ to towar najbardziej poszukiwany, to przy dużych transportach można liczyć dodatkowo na indywidualne negocjacje.

 

TUCZNIKI

wg wbc zł/kg

S 5,70-5,95

E 5,40-5,80

U 4,90-5,60

R 4,30-5,40

O 3,60-4,90

P 3,40-4,60

źródło: ZM

 

Jak przekonują przetwórcy, do środy nie powinno się wiele zmienić w cennikach. Potem wyznacznikiem będzie niemiecka giełda. Ale nawet kolejne wzrosty za zachodnią granicą, nie oznaczają automatyczie wzrostów i u nas. Bo tu ostatnie słowo należy do handlowców.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności