Ceny zbóż, notowania, aktualności

Problematyczne kontrakty na zboża

Problematyczne kontrakty na zboża

zbiory rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Izba Rolnicza w Opolu domaga się od firm skupowych zaprzestania karania rolników za niewywiązanie się z kontraktów. Członkowie zarządu samorządu rolniczego wysłali w tej sprawie pismo do Ministerstwa Rolnictwa. "Izbowcy" mają też nadzieję, że w sytuacji kryzysowej zadziała Agencja Rynku Rolnego.

Jak zauważają sami rolnicy, kontrakt podpisywany wiosną, nie zawsze jest korzystny. W ubiegłym roku zyskali ci, którzy zakontraktowali kukurydzę. Ale już w bieżącym sezonie bardziej opłaci się sprzedaż tego ziarna na wolnym rynku.

Tak jest również z rzepakiem, który w tegorocznych kontraktach kosztował 1340 złotych za tonę. A dodatkowy problem wiąże się z tym, że z powodu suszy rolnicy nie mogli zebrać zakontraktowanej ilości surowca. Niestety kontrakt jest umową handlową, z której trzeba się wywiązać. Niektóre firmy już zaczęły egzekwować kary umowne. To bulwersuje rolników, bo karani są podwójnie. Dlatego też Samorząd Rolniczy wystosował pismo do Ministra Rolnictwa, aby zadziałał w sprawie kwestii cen, które nie wzrosły pomimo braku towaru.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności