Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wysokie ceny pasz

Wysokie ceny pasz

worek paszy
123RF Zdjęcie Seryjne

Dlatego niektórych nie tylko nie można kupić, ale nie ma ich nawet w mocno wygórowanych ofertach sprzedaży. Tak jest z suszem traw czy lucerną. Tą ostatnią można dostać jedynie w postaci granulowanej, a koszt przekracza tysiąc złotych za tonę. Bardzo popularnym dodatkiem do pasz jest też siemię lniane, ale tegoroczna cena bliska dwóm tysiącom złotych za tonę odstrasza od zakupów. Podobnie jak wysokie ceny śruty słonecznikowej, które wahają się od 930 zł/t do 1030 zł/t. I jeśli w przypadku siemienia są jeszcze szanse na spadki, to już ze śrutą tak łatwo nie będzie, bo susza zdziesiątkowała uprawy słonecznika w Europie i trzeba się liczyć z niedoborami tego surowca.

Hodowcy poszukują też łubinu (sprzedawany po 820 zł/t), bobiku (sprzedaż - 825 zł/t) i zielonego grochu paszowego (sprzedaż - 915 zł/t), ale na razie do transakcji dochodzi sporadycznie. Powodem jest spora rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami sprzedających, a ofertami zakupu (różnica rzędu 100 zł/t).

A na przeceny na razie nie ma co liczyć, bo dużo wyższy niż w zeszłym roku eksport i spore zakupy ze strony mieszalni pasz, pozwalają na utrzymywanie wysokich stawek. I będą pozwalały jeszcze przez dwa tygodnie, gdy ruszą spore pokosy. Ale czy wtedy będzie taniej? To też nie jest pewne, bo rolnicy już szacują, że w przypadku bobiku czy łubinu wydajność z hetara będzie przynajmniej o tonę niższa niż w ostatnim sezonie.

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności