Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia Europejska: w związku z obawami o perspektywy gospodarki w Chinach tanieje zboże i rzepak w Unii

Unia Europejska: w związku z obawami o perspektywy gospodarki w Chinach tanieje zboże i rzepak w Unii

kwiaty rzepaku
123RF Zdjęcie Seryjne

Wartość rzepaku spadła w związku z wirtualną podażą zbiorów w tym roku, a także w związku ze spadkiem cen surowców rolnych (soja, zboża) na rynkach światowych (nie bez znaczenia jest tutaj niepewna sytuacja ekonomiczna w Chinach). Natomiast najtańsza od 6 lat ropa ma wpływ na ceny olejów roślinnych, a co za tym idzie surowców, z których są tłoczone. Na początku zeszłego tygodnia wartość rzepaku spadła do 348,8 EUR/t. Jest to wartość najniższa od stycznia br. Jak wynika z najnowszych danych KE prognozy średnich plonów rzepaku nie uległy pogorszeniu - zbiory w 2015 r. mogą wynieść nawet 21-21,3 mln t. Na rynku rzeczywistym spadły ceny niemal wszystkich surowców oleistych i olejów. Spadki cen rzepaku mogą być kontynuowane w sytuacji, gdy utrzymają się obawy dotyczące perspektyw gospodarki globalnej.

Canola na giełdzie w Winnipeg w kontrakcie na listopad br. w ciągu 7 dni staniała o 1,1% do 472,8 CAD/t (w ciągu dwóch tygodni 3,9%). Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy były obawy o perspektywy popytu na rzepak w Chinach.

Wrześniowy kontrakt terminowy na soję w Chicago w ciągu tygodnia obniżył swą wartość o 3,8% do 325,6 USD/t, podobnie jak kontrakty na dalsze terminy. Jedną z przyczyn odnotowanych spadków jest niepewność co do gospodarki chińskiej, a także perspektywa dobrych zbiorów w Stanach oraz na świecie.  Perspektywy eksportu pogarsza fakt umocnienia dolara amerykańskiego. Czwartkowe wzrosty spowodowane były dobrymi perspektywami eksportu soi ze Stanów. Przed dwoma tygodniami wartość tego kontraktu wyniosła 344 USD/t. Bardzo dobre prognozy co do zbiorów na świecie w bieżącym sezonie prawdopodobnie wpłyną na dalsze spadki cen. Spadki dla soi w USA mogą ulec zmianie jedynie za sprawą anomalii pogodowych.

Pszenica w kontrakcie na wrzesień na giełdzie Euronext w Paryżu nadal kontynuowała spadki. W ciągu tygodnia potaniała o 3,6% do 163 EUR/t (w ciągu 2 tygodni o 8,2%). Obawy o stan gospodarki chińskiej wpłynął również na rynek pszenicy - kontrakty na wrzesień w niektórych krajach staniały o 4,3%. Nadal rynek pszenicy w Europie jest pod presją podaży ostatnich zbiorów - nieco mniejszych niż rok temu, ale nadal utrzymując się na drugim poziomie w historii. Popyt na pszenicę z Francji (zebrano ok. 40 mln t) jest stosunkowo niski. Rząd egipski w ostatnich tygodniach kupił 60 tys. t pszenicy z Rosji ignorując zupełnie ofertę Francji. Pomimo spadku wartości Euro utrzymuje się konkurencja w eksporcie tego gatunku z rejonu Morza Czarnego. Co więcej, konkurencja z Rosji może się umocnić z uwagi na zwiększenie prognoz zbiorów zbóż i pszenicy w tym kraju. Prawdopodobnie Rosja będzie chciała wyeksportować do Egiptu ok. 6,5-7 mln t pszenicy (w porównaniu z 4 mln t rok temu).

Kukurydza na giełdzie Euronext w Paryżu w kontrakcie na listopad w ciągu tygodnia potaniała o 3,8% do 169,3 EUR/t (2 tygodnie temu było to 181,3 EUR/t). Wpływ na owe spadki miały obawy o chińską gospodarkę, jak i spadki w Chicago. Kondycja upraw kukurydzy we Francji kolejny tydzień się stabilizowała - formę 56% upraw oceniono na dobrą lub bardzo dobrą.

Źródło: FAMMU/FAPA za: Reuters i innymi źródłami

Powrót do aktualności